Ważną częścią stylu życia wielu z nas stało się podróżowanie. Statystyki nie kłamią, z roku na rok coraz częściej wyjeżdżamy. Czy jednak podróże to tylko odpoczynek dla ciała i ducha? A może coś znacznie głębszego?
Lifestyle podróże
Relacje w mediach społecznościowych z wakacyjnych wojaży, blogi podróżnicze czy prowadzone na żywo spotkania z globtroterami cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nie da się ukryć, że coraz więcej ludzi podróżuje i chce się dzielić z innymi swoimi doświadczeniami.
A podróżować można na różne sposoby – korzystając z oferty biur podróży albo na własną rękę. Lifestyle podróże to normalna część naszego życia. Odpoczynek, rozwijanie własnych pasji czy zaspakajanie ciekawości świata poprzez zwiedzanie nowych miejsc służy zachowaniu zdrowego balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Bo przecież samorozwój jest ważny nie tylko w pracy.
W jaki sposób podróże kształcą?
Mówi się, że podróże kształcą i jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Można na przykład czytać setki książek o kulturze danego kraju i oglądać dziesiątki filmów o jego geografii, ale dopiero kiedy tam pojedziemy będziemy mogli wyrobić sobie własne zdanie. Podróż, nawet krótka, daje dużo większą wiedzę o nowych miejscach i ich mieszkańcach niż najmądrzejsze publikacje i nagrania.
Największy walor edukacyjny mają podróże do odmiennych kulturowo miejsc. Jadąc tam mamy dużą szansę na prawdziwą lekcję życia. Tak jest na przykład w przypadku podróży do Indii. Zetknięcie się z hinduską kulturą, systemem kastowym, biedą na ulicach może nauczyć nas wiele.
A podróż do jednego z krajów arabskich pozwoli na spojrzenie na wyznawców Islamu bez narzuconych stereotypów.
Częste podróże to same korzyści!
Zastanawiając się, w jaki sposób podróże kształcą, nie sposób pominąć aspektu językowego. Zagraniczne wojaże wymagają od nas nauki języków obcych. Nie oznacza to, że aby spędzić leniwy urlop na Zanzibarze będziemy zmuszeni do nauki suahili. Raczej sytuacja ta spowoduje, że poćwiczymy rozmówki angielskie. Ale już jadąc do Paryża warto znać kilka zwrotów po francusku, a udając się do Andaluzji – po hiszpańsku. Jedno jest pewne – podróże wpływają pozytywnie na znajomość języków obcych.
Częste wyjazdy to także nauka prawdziwej tolerancji. W podróży spotkamy ludzi o różnych kolorach skóry, różnego wyznania, o odmiennym światopoglądzie. Otwarcie się na inność pozwoli nam lepiej zrozumieć odmienne zdanie drugiego człowieka nawet na długo po powrocie z wakacji.
Podróże mają ogromny walor edukacyjny, to prawdziwa lekcja życia. Nauczy nas więcej niż szkoła, mądre książki czy ambitne szkolenia. I co najważniejsze, wiedza pozyskana przez osobiste doświadczenie globtroterskie zostanie nam na całe życie.