Osoby, które stawiają pierwsze kroki na siłowni, znajdują się w dość trudnej sytuacji, ponieważ nie każda z nich może pozwolić sobie na współpracę z certyfikowanym trenerem personalnym. Pozostaje im więc samodzielne stworzenie planu treningowego, który będzie dostosowany do ich możliwości oraz celu treningowego, jaki sobie założą. Co więc powinny one zrobić? Przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę, poświęcić kilka godzin na studiowanie odpowiedniej literatury oraz artykułów i na tej podstawie ułożyć bądź wykorzystać gotowy plan treningowy, który będzie odpowiadał ich potrzebom i założeniom.
Co powinien zawierać dobry plan treningowy?
Odpowiednio ułożony plan treningowy powinien przede wszystkim uwzględniać wszystkie najważniejsze informacje oraz indywidualne parametry osoby ćwiczącej. Należy pamiętać o tym, że każdy człowiek posiada inny typ budowy, zdolności do pewnych zakresów ruchu i nie zawsze uniwersalne rozwiązania będą najlepsze. Czasami niewielkie zmiany, jak na przykład ułożenie rąk, czy też kilka powtórzeń mniej, ale z cięższym ciężarem spowodują, że osoba ćwicząca będzie lepiej czuć ćwiczenia i efektywniej się rozwijać. Warto również odpowiednio zaplanować czas przerw pomiędzy poszczególnymi seriami i ćwiczeniami. Co istotne trenować można nie tylko na profesjonalnej siłowni, ale także w domowym zaciszu i to bez specjalnego sprzętu. Gotowe plany treningowe można znaleźć na https://deepbreath.pl/.
Jakie ćwiczenia wybrać do planu treningowego?
Wybór ćwiczeń na samym początku przygody ze sportem nie jest prosty, zwłaszcza jeśli z siłownia ma się kontakt dopiero po raz pierwszy. Większość osób rozpoczyna studiowanie atlasu ćwiczeń czy porad znanych osobowości w świecie kulturystyki i fitness. Należy pamiętać, że nowe osoby muszą wypracować sobie indywidualną mechanikę ruchu i najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie trening na wolnych ciężarach lub z własną masą ciała. O ich wyższości nad maszynami powstało bardzo wiele artykułów naukowych. Ruch w przypadku hantli czy sztangi jest dla osoby ćwiczącej całkowicie naturalny i samodzielnie można wyznaczać ich tor. W przypadku maszyn linia ta jest odgórnie wyznaczana i nie dostosowuje się do zakresu ruchu osoby ćwiczącej. Więcej o domowych treningach można przeczytać na https://deepbreath.pl/pl/n/11.
Jak często trenować?
Kolejną kwestią jest częstotliwość treningu. Należy zdać sobie sprawę, że jest to mocno indywidualna sprawa. Ćwiczyć można bowiem tak często, jak pozwala na to organizm. Niestety, jego słuchanie przez osoby początkujące jest niełatwą sprawą, więc najlepszym wyjściem jest przyjęcie, że trening będzie wykonywany co drugi dzień. Jest to odpowiednia częstotliwość, która pozwala organizmowi się zregenerować w dniu wolnym. Oczywiście, nie można zapominać przy tym o diecie, która również ma ogromny wpływ na regenerację mięśni.