fajne-miejsce.pl

Blog o podróżach, lifestylu i wakacjach

PodróżeTurystyka

Jak wygląda turystyka w Polsce i za granicą?

Jak wygląda turystyka w Polsce i za granicą?

W czasach pandemii turystyka za granicą znacznie ucierpiała. Jest tak ze względu na liczne obostrzenia. Wiele osób, które chce wyjechać do jakiegoś kraju musi liczyć się z wykonywaniem licznych testów na obecność koronawirusa. Z tego powodu turystyka w Polsce ma się o wiele lepiej niż we wcześniejszych latach.

Turystyka w Polsce

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na urlop w Polsce. W naszym kraju mamy do dyspozycji piękne morze, góry oraz mazurskie jeziora. Z tego względu wiele polskich rodzin decyduje się na urlop w Polsce. Jest tak również przez pandemię, ponieważ wyjazd do innego kraju może wiązać się z wykonywaniem licznych testów na lotniskach, które są drogie i bardzo problematyczne. W przypadku potwierdzenia obecności koronawirusa w ciele cały wyjazd może się nie udać. Z tego powodu Polacy liczniej spędzają wakacje w naszym kraju niż w poprzednich latach. Jest to spowodowane nie tylko strachem, ale również tymi obostrzeniami. Ponadto do kilku krajów nie mogą wjechać niezaszczepieni, a w wielu wprowadzone zostały paszporty covidowe. Oprócz tego polską turystykę wspiera rząd, który postawił na świadczenia socjalne w postaci bonów turystycznych, które wspierają nie tylko polskie rodziny, ale również polskie firmy turystyczne.

Turystyka za granicą

Od wielu lat bardzo dużo ludzi stawiało na egzotyczne wakacje, czy po prostu na wyjazd w ciepłe kraje. Turystyka krajów śródziemnomorskich miała się świetnie – przed pandemią. Wielu Polaków decydowało się na wakacje na greckich wyspach, we Włoszech czy słonecznej Hiszpanii. Jak się mogło okazać, wiele ofert biur podróży posiadało konkurencyjne ceny do wakacji nad polskim morzem. W ten sposób za niedużą cenę można było spędzić wakacje w ciepłych krajach. Niestety sytuacja nieco zmieniła się wraz z przyjściem pandemii.

Turystyka w czasie pandemii

Obostrzenia w związku z pandemią spowodowały liczne zatory w turystyce światowej. Mimo tego że nadal istnieją kraje, do których można wjechać bez testu PCR, to ich liczba jest bardzo mała. Wiele osób boi się wyjeżdżać na wakacje do egzotycznych krajów, ponieważ stale pojawiają się nowe odmiany koronawirusa. Innych odpychają obostrzenia oraz wymóg robienia testów. Jeden pozytywny wynik może popsuć całe rodzinne wakacje. Z tego względu turystyka na świecie znacząco ucierpiała. Spadki poniosły praktycznie wszystkie kraje, które były w dużej mierze oparte na turystyce. Ciekawym przykładem jest choćby Grecja, która była jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie, a obecnie wchodzi w kolejny kryzys gospodarczy.

Udostępnij