Olej silnikowy 5W30 znajduje zastosowania w szerokiej gamie silników spalinowych, przez co należy do najpopularniejszych na rynku. Zanim jednak przejdziemy do opisania jego właściwości i tego, w jakich silnikach sprawdza się najlepiej rozszyfrujemy tajemniczo brzmiące oznaczenie 5w 30, opisujące ten rodzaj oleju. To pozwoli ci łatwiej zapamiętać czym ten olej się charakteryzuje i być dzięki temu bardziej świadomym i odpowiedzialnym kierowcom.
Oznaczenie 5W30 odnosi się do niczego innego jak do klasy lepkości tego oleju w różnych temperaturach. Pierwsza liczba, w tym wypadku 5 posiada dopisek W, pochodzący od angielskiego słowa Winter oznaczającego zimę. Stąd wiemy, że pierwsza liczba w tym oznaczeniu odpowiada za lepkość oleju w warunkach zimowych, a więc w takich, w których panują ujemne temperatury. Klasa 5 oznacza w praktyce, że olej tak oznaczony może pracować w temperaturach dochodzących do nawet 30 stopni Celsjusza poniżej zera.
Jak można się łatwo domyślić, druga liczba, czyli 30, odnosi się z kolei do klasy lepkości w wysokich temperaturach. Oznacza to, że olej ten może w praktyce pracować w temperaturach otoczenia dochodzących do 35 stopni Celsjusza bez straty na swoich właściwościach.
Warto też wspomnieć, że oleje oznaczone jako 5W30 należą do olejów syntetycznych i półsyntetycznych, przez co mogą być stosowane zarówno w nowszych, jak i starszych silnikach.
W związku z tym można dojść do wniosku, że opisywany olej jest bardzo uniwersalny. Może być więc stosowany w silnikach spalinowych napędzanych zarówno benzyną, jak i olejem napędowym, wliczając w to silniki o dużych osiągach, co wynika z dobrych właściwości tego oleju przy pracy w wysokich temperaturach. Wracając więc do pytania postawionego w tytule tego wpisu możemy uznać, że najlepszą odpowiedzią na pytanie, do jakich silników olej 5W30 jest odpowiedni, jest odpowiedź: do wszystkich, bo tak uniwersalny jest to olej. Przy wyborze typu oleju warto jednak jest kierować się rekomendacjami producenta i stosować taki olej, jaki ten zalecił.
Materiał zewnętrzny